Klíčenie a výsev

Klíčenie semien

Aby ste zvýšili pravdepodobnosť klíčenia na maximum a zaistili dobrý štart pre mladé rastlinky, je dobré aby semená klíčili v sterilnom prostredí. Okolie by malo mať vysokú vzdušnú vlhkosť od 70-85% a teploty by sa mali pohybovať medzi 22 - 26 °C. Ako dobrý základ k naklíčeniu je vata, jemná tkanina toaletný papier alebo tampón na odličovanie. Najprv je dobré aby miesto s navlhčenou vatou prešlo bodom varu. Len preliatie varnou kanvicou zničí drvivú väčšinu baktérií. Semeno tak bude v relatívne sterilnom prostredí. Po namočení savého materiálu ho vyžmýkajte, semená nesmú plávať vo vode. K semenám sa musí dostať vzduch, nedostatok vzduchu klíčenie preruší. Nepoužívajte vodu z vodovodu, nechajte ju najprv na 36 hodín odstáť.
 
Výsev môžete vykonať priamo do substrátu, ale neodporúčame to. V zemine je veľa baktérií a semienka sú navyše náchylnejšie k preliatiu a následnému zastaveniu prístupu vzduchu. Pred priamym výsevom je dobré semená namočiť na 24 hodín do prevarenej, odstátej vody o teplote asi 30 °C.
 
Okolo miesta klíčenia vytvorte parenisko. Vložte vatu aj semená do nádoby a tú zavrite priehľadnou potravinárskou fóliou alebo sáčkom s dierkami.
 
Klíčenie pravidelne kontrolujte, ale umývajte si vždy ruky, je to bezpečnejšie. Po 1-4 dňoch by mali zo semien vyraziť klíčky. (Ak nejaké semeno nevyklíči za týždeň, pravdepodobne sa s ním môžete rozlúčiť). Akonáhle dosiahnu klíčky veľkosti asi 10 mm je čas na vysadenie.
 

Výsledek obrázku pro klíčení semena konopí

Ako na výsev naklíčených semien?

Akonáhle máte klíčky s približne 5-10 mm dlhými korienkami, jemne ich vytiahnite z vaty. Zadalíme ho veľmi opatrne aby sme neporušili korienok. Maximálna hĺbka pre zasadenie semena je asi 4 cm, odporúčame menej a sadiť korienkom dole.
 
Pri výbere substrátu je potrebné sa nachvíľu zamyslieť. Rastlinky majú rady neutrálnu až mierne kyslú pôdu, pH by sa teda malo pohybovať niečo medzi 5,5 až 6. Pre zistenie pH pôdy môžete použiť špeciálny papierik na meranie, ide kúpiť v lekárni. K výsevu je možné použiť aj kokosový substrát. ten je dobrou voľbou pretože rastlina nepotrebuje príliš veľa živín. Pozor na substráty príliš bohaté na humus.
 
Substrát s klíčkom nesmie vyschnúť, to je často základným problémom pri pestovaní. Človek si ľahko zvykne, že pri klíčení nemusí vlhkosť udržiavať pretože sa vplyvom pareniska udržuje sama. Akonáhle ale klíček v pôde uschne, môžete sa s ním rozlúčiť. Malá rastlinka je tiež veľmi náchylná k baktériám a plesniam, ktorým sa darí pri nadbytku vody. Pozor tiež na premokrenie. Substrát by mal byť stále mokrý, ale pri stlačení nesmie vyjsť voda na povrch.
 
Nemálo dôležitým faktorom je vzduch. V miestnosti kde rastie mladý klíčik je dobré pravidelne vetrať a teplota by nemala klesnúť pod 21 °C.
 
Pri zalievaní rastliny je nutné vždy nechať vodu z kohútika odstáť alebo použiť dážďovú. Ideálne pH vody by malo byť 5,7.

Tagy

Odporúčané produkty8